University

Showing 1-10 of 11 items.

HSK Devlet üniversitelerine yapılan destek bilimsel üretkenliğe endekslenmelidir.

Üniversitelerin bölüm kontenjanları piyasa ihtiyacına göre belirlenmelidir

THBT universities should base tuition fees on future earning potential of degrees, rather than charging all students the same

THW allow students to vote in the Director/Dean of their university

The Director/Dean is a leader of a college or university, usually the executive of the university or of a university campus within a university system. They are responsible for representing the school on all fronts, and are the final authority for all university policy.

Hükümet: bilim şehri modelini, üniversitelerin farklı illere yayılmasına tercih eder.

Bilim şehri, bir ülkedeki bütün üniversitelerin toplandığı şehirdir. Bu şehirlerde sadece üniversite mensupları ikamet edebilmektedir. Bu şehirlerdeki işlerde büyük oranda üniversite öğrencileri çalışmaktadır.

THR the Normalisation of Attending University

Hsk üniversitelerde (öğrenci kulüpleri, etkinlikler, konferanslar vb.) ifade özgürlüğü üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılmalı ve bu özgürlükler aktif olarak korunmalıdır.

Hükümet, Türkiye'de ortalama muhafazakar bir ailede yetişmiş üniversite öğrencisi feminist bir kadın olarak, ailesine ve çevresine cinsel özgürlüğünü ilan ederdi.

This house supports the creation of all-Jewish universities in Europe

TH supports the rise of no-platforming policies on university campuses

No-platforming is a practice where particular offensive or controversial speakers are not given a public platform (e.g. speaking at events or debates) to talk about their views. The practice is often advocated for by safe space movements and activists.